Χωρίς να παίξει το καλύτερό της τένις, αλλά και σε μια δύσκολη μέρα λόγω του δυνατού ανέμου, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να πάρει μια καθαρή νίκη απέναντι στην Katerina Siniakova με 6-3, 7-5 και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Indian Wells.

H 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο.6 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν αισθητά καλύτερη στο 1ο σετ, στο οποίο δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point. Είχε 2 ευκαιρίες για το break στο 4ο game και δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει, έκανε ωστόσο το break στο 8ο game και πέρασε μπροστά με 5-3, για να σερβίρει με επιτυχία για το 6-3.

Στο 2ο σετ η Σάκκαρη έχασε 2 φορές προβάδισμα με break, από το 2-0 και το 3-2, με τη Siniakova να ισοφαρίζει σε 2-2 και 3-3. Ήταν γενικά ένα σετ που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς η Μαρία, η οποία χρειάστηκε να σερβίρει για να παραμείνει στο σετ, στο 4-5, 0-15.

Η ανταπόκρισή της μετά απ’ αυτό ήταν εντυπωσιακή, αφού κέρδισε τους 7 επόμενους πόντους και τους 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του αγώνα, για να κερδίσει το 2ο σετ με 7-5 και να βάλει τέλος στο ματς, μετά από 1 ώρα και 35 λεπτά.

Ήταν η 3η νίκη της Σάκκαρη σε 5 αναμετρήσεις με τη Siniakova (3-2), ενώ αυτή ήταν η 12η νίκη της Ελληνίδας στη φετινή σεζόν, σε 16 αγώνες (12-4).

Στον 3ο γύρο του BNP Paribas Open, η Σάκκαρη θα τεθεί αντιμέτωπη με την Petra Kvitova, που νωρίτερα κέρδισε την Aliaksandra Sasnovich με 6-7 (4), 6-4, 6-4. Θα είναι η 7η συνάντησή τους στο tour, με τις 2 παίκτριες να έχουν από 3 νίκες.

Πηγή: pierianews.gr